A PüspökVác Rendezvényközpont adott otthont a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) Családbizottsága által „Melléjük szegődöm” címmel harmadik alkalommal megszervezett országos képzés záróhétvégéjének. Az időspasztorációs csoportok mentorait képző kurzus záró szentmiséjét Marton Zsolt váci megyéspüspök, az MKPK Családbizottságának elnöke mutatta be június 14-én.
Újabb tizenhat önkéntes – öt egyházmegye képviseletében – végezte el a „Melléjük szegődöm” idősügyi képzését. A négyalkalmas tréning kidolgozása és vezetése Benkő Ágota, a Nagycsaládosok Országos Egyesületének egykori elnöke, projektfelelős; Leleszi-Tróbert Anett Mária mentálhigiénés szakember, oktató és Tóth András görögkatolikus pap, a Váci Egyházmegye spirituálisa, mentálhigiénés szakember munkája. A harmadik tréning résztvevői egyházmegyéjük időspasztorációjában vállalhatnak feladatokat. A képzés arra készíti fel őket, hogy programokat és csoportokat szervezzenek idősödők számára, támogatva az aktív időskort és az időskor értékeinek megélését.
A mentortréning hálaadó szentmisével zárult. A főcelebráns Marton Zsolt váci megyéspüspök volt, koncelebrált Tóth András, Rolik Róbert, a Váci Egyházmegye családreferens papja és Lengyel Attila Donát OFM, akik maguk is elvégezték a képzést.
Marton Zsolt szentbeszédében kapcsolódva az evangéliumhoz a tanítványok küldetésre való meghívását állította a középpontba. „Jézus meglátta a tömeget, és megesett rajta a szíve, mert olyan kimerültek és levertek voltak, mint a juhok, amelyeknek nincsen pásztoruk” – idézte fel, hogy Ferenc pápát is hasonló érzések tölthették el, amikor 2021-ben bevezette az idősek és nagyszülők világnapját. Látta és érezte, hogy az idős testvérekkel foglalkozni kell egészen sajátos módon. „Ez keltett bennünk is visszhangot, és léptünk a cselekvés útjára” – mondta.
Örömét fejezte ki, hogy az Úr küld hozzájuk munkásokat, hiszen már a harmadik képzést tudták indítani.
Marton Zsolt utalt arra, hogy az elhívás név szerint említi az apostolokat, kifejezve, hogy mindegyikük személy szerint fontos, ahogy mi is fontosak vagyunk számára. A püspök sorra vette a tanítványokat: a tizenkettő között különböző karaktereket találunk, „egész szélsőséges társaság a tanítványok köre”, ami közös bennük, hogy Jézus nem a „rabbiképzőből” választ, a tanítványok többsége halász, akiknek közük van az élethez, akik a természetben dolgozva tudják, hogy a dolgok nem csak rajtuk múlnak, nyitottság és elfogadás van bennük. De képesek ott lenni, ahova küldi őket az Isten, és Jézus alkalmassá formálja őket a tanítványságra.
Marton Zsolt rámutatott: bennünket is segít a formálódásban, ahogy a minikurzus is ezt célozta.
Ahogy minket magunkat is hordoz Isten, ti is fontos küldetésként hordozzátok az időseket. Segítőik, támogatóik vagytok, hogy érezzék, Isten szeretete kíséri őket életük ezen szakaszán is – fogalmazott.
A szentmise végén név szerint szólították a résztvevőket, Marton Zsolt adta át a képzés elvégzését igazoló tanúsítványt.
A teljes cikk itt olvasható.
Kép és szöveg: Magyar Kurír